Postępowania restrukturyzacyjne przewidziane w ustawie z dnia 15 maja 2015 roku Prawo restrukturyzacyjne. W wielu przypadkach warunkiem osiągnięcia celu restrukturyzacji jest ograniczenie lub całkowite wyłączenie dopuszczalności prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Takie rozwiązanie leży zarówno w interesie przedsiębiorcy – dłużnika, jak i ogółu jego wierzycieli. Priorytetem jest bowiem skuteczna restrukturyzacja, a więc zawarcie, zatwierdzenie, a przede wszystkim wykonanie układu. Natomiast jest to możliwe jedynie wówczas, gdy dłużnik może normalnie funkcjonować, prowadzić produkcję, świadczyć usługi etc.
Zawieszenie postępowania egzekucyjnego obejmie większość wierzytelności.
Zawieszenie postępowania egzekucyjnego z mocy prawa odnosi się wyłącznie do egzekucji wierzytelności objętej układem. Przepis art. 150 Prawa restrukturyzacyjnego stanowi, że do tej grupy wierzytelności należy zaliczyć:
- wierzytelności osobiste powstałe przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej,
- odsetki za okres od dnia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego,
- wierzytelności zależne od warunku, jeżeli warunek ziścił się w czasie wykonywania układu,
- wierzytelności wobec dłużnika wynikające z umowy wzajemnej, która nie została wykonana w całości lub części przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, w przypadku gdy świadczenie drugiej strony jest świadczeniem podzielnym i tylko w zakresie, w jakim druga strona spełniła świadczenie przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego i nie otrzymała świadczenia wzajemnego.
Zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie obejmie wszystkich wierzytelności.
Zawieszenie egzekucji nie obejmuje wierzytelności tych, których nie obejmuje układ. Dotyczy do wierzytelności:
- wierzytelności alimentacyjnych oraz rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci oraz z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę,
- roszczeń o wydanie mienia i zaniechanie naruszania praw,
- wierzytelności, za które dłużnik odpowiada w związku z nabyciem spadku po dniu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, po wejściu spadku do masy układowej lub sanacyjnej,
- wierzytelności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego, których płatnikiem jest dłużnik,
- wierzytelności ze stosunku pracy,
- wierzytelności zabezpieczonej na mieniu dłużnika hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską, w części znajdującej pokrycie w wartości przedmiotu zabezpieczenia, chyba że wierzyciel wyraził zgodę na objęcie jej układem (zgodę na objęcie wierzytelności układem wyraża się w sposób bezwarunkowy i nieodwołalny, najpóźniej przed przystąpieniem do głosowania nad układem).
W przypadku wierzytelności nieobjętych układem – co do zasady – nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o możliwość prowadzenia postępowania egzekucyjnego w toku postępowania restrukturyzacyjnego (w tym także postępowania układowego), jednakże wierzyciel posiadający wierzytelność zabezpieczoną na mieniu dłużnika hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską może w toku postępowania układowego prowadzić egzekucję wyłącznie z przedmiotu zabezpieczenia (art. 260 ust. 1 w zw. z art. 279 ustawy – Prawo restrukturyzacyjne).
Kwoty wyegzekwowane w zawieszonych postępowaniach egzekucyjnych winny wrócić do dłużnika.
Przepis art. 278 ust. 2 ustawy – Prawo restrukturyzacyjne stanowi ponadto, że sumy uzyskane w zawieszonym postępowaniu egzekucyjnym, a jeszcze niewydane, organ egzekucyjny przelewa się do masy układowej niezwłocznie po wydaniu postanowienia o otwarciu postępowania układowego. Przekazanie dotyczy całych sum uzyskanych – wyłączona została przez ustawodawcę możliwość dokonywania jakichkolwiek potrąceń.
Umorzenie postępowania egzekucyjnego.
Postępowania egzekucyjne prowadzone przeciwko dłużnikowi w celu zaspokojenia należności objętych układem ulegają umorzeniu z mocy prawa z dniem uprawomocnienia się postanowienia zatwierdzającego układ. W przypadku umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego lub uchylenia układu zawieszone postępowanie egzekucyjne powinno zostać podjęte.